понеділок, 3 червня 2013 р.

Ефективне використання інновацій для російської економіки поки непосильно


 


Світова енергетична революція в 2012 році стала точкою відліку для згасання самої дохідної частини російської економіки - продажу нафти. Але порожній бюджет можна наповнити іншим шляхом, заявляє науковий керівник Вищої школи економіки Євген Ясін, який займав пост міністра економіки в уряді Єгора Гайдара. 


 «Однак виникає складна ситуація. Поки Росія має перевагу в поставках нафти і газу, ніхто не буде робити великі інвестиції в інновації. А між тим значного зростання цін на нафту не буде, у світі буде орієнтація на енергоефективність», - зазначає Євген Ясін. 

Зростання продуктивності та інновації стають головними чинниками зростання, але російська економіка використовувати їх поки не вміє. Крім того, на думку Євгена Ясина, ринкова економіка не працює, якщо в ній не діють закони, тому необхідно домагатися верховенства права. 


 
У Росії є можливості розвивати безліч галузей, крім нафти. Наприклад, можна розвивати сільське господарство і стати провідним постачальником продовольства. Але це так чи інакше пов'язане з інноваціями. Щоб мати прибуток, потрібно впровадити нові технології. 


Вже зараз є праці російських вчених, які пропонують конкретні рішення. Наприклад, біолог Олександр Костянтинович Гапоненко пропонує впроваджувати генно-модифіковані сорти пшениці. Тоді держава зможе отримати приріст врожаю. Потенціал є і в сфері авіації. Російські компанії можуть виробляти літаки, які були б не гірше бразильських і канадських, і використовувати їх не тільки всередині країни, а й продавати за кордон. 


У висновку науковий керівник зазначив: «Можливості є, і їх потрібно використовувати. Але знову ж таки це можливо, тільки якщо прибрати бюрократичні бар'єри. Тоді будуть відкриватися все нові і нові можливості. Тоді почнуть виходити літаки, автомобілі і все інше. »