неділя, 9 червня 2013 р.
Тропічний ліс. Секрет створення наступної Силіконової долини
На початку 2013 року російською мовою вийшла книга «Тропічний ліс. Секрет створення наступної Силіконової долини», в якій описується нова концепція інноваційної екосистеми. Ця подія стала можливою завдяки
зусиллям Томського університету систем управління і радіоелектроніки. Російськомовне видання книги і свою оригінальну модель неокласичної економіки представляв сам автор - венчурний капіталіст з Каліфорнії.
Авторами книги є Віктор Хван і Грег Хоровітт, а перша публікація отримала широкі відгуки в США і Європі в 2012 році.
Цю книгу обговорювали багато відомих людей у сфері інновацій. Зокрема, віце-президент, головний керуючий директор з освіти та досліджень Фонду Сколково Олег Алексєєв дав такий відгук про книгу: «Книга «Тропічний ліс. Секрет створення наступної Силіконової долини» дає нам нову метафору, в яку ми повинні повірити.
Коли ми бачимо її в книзі про інновації, то з'являється питання - що ж пов'язує світ природи, представлений тропічним лісом, і світ інновацій? Швидше за все, це розум. У книзі автори дають характеристики розумної поведінки. І якщо ми говоримо про інноваційну систему, побудовану на розумних принципах, то це, перш за все, принципи, які дозволяють їй бути стійкою, відтворюваною і одночасно здатною до самокорекції.
Важливо явище нової позиції - «Keystone» - не підприємця, що не дослідника, не інженера, а тієї фігури, яка здатна «склеювати» різнорідні елементи екосистеми. Поява такої фігури - випадковість, яка дозволяє виживати Тропічному лісу і робить його найбільш стійкою екосистемою на землі.
Але для цього необхідно в багато чого повірити. У тому числі, державі потрібно зрозуміти, що проблема інновацій полягає в тому, що законодавство завжди відстає від технологій. Якщо ми намагаємося синхронізувати юридичну, правову систему держави та розвиток технологій, ми повинні спочатку розуміти що люди, які займаються розвитком технологій, будуть «зрізати кути» - по своїй поведінці вони будуть не відповідати більшості.
Тому потрібно створювати спеціальні місця і в безпечній ситуації повної довіри давати можливість «зрізати кути» і відтворювати ті самі випадковості, завдяки яким будуть з'являтися нові види в тропічному лісі ».
Директор департаменту просування інновацій та соціальних програм ВАТ «РВК» Євген Кузнєцов у виступі заявив, що створення інноваційної економіки це не питання, яке вирішується небудь технологією. Потрібно зовні подивитися на ситуацію, так як немає простих рішень, які можна скопіювати і впровадити в своїй країні. Інновація - це нова якість суспільства. Це не вид діяльності, це інша парадигма, інший підхід.
Йдеться про тотальну перебудову людської діяльності, починаючи від рівня індивідуальної поведінки, закінчуючи тим, як живе суспільство в цілому - чи є в ньому принципи об'єднаності, спільної діяльності і т.д. При цьому, найглибший масштаб змін - це людська поведінка і мислення. Завдання в тому, щоб у світі відбулася жива екосистема, яка давала б можливість жити тим, хто в неї повірив.