понеділок, 10 червня 2013 р.
Інновації кажуть "ні" фармацевтичним фальсифікаціям
Справжність таблеток і мікстур можна буде перевірити за секунду. Така можливість відкривається за допомогою інноваційного приладу, розробленого вченими з підмосковної Чорноголовки. І є всі підстави вважати, що скоро у всіх нас з'явиться можливість купити цю корисну в наш час річ.
Протягом секунди прилад визначає хімічний склад речовини, проводить його спектральний аналіз і видає результати користувачеві. Спектрометр може визначати склад лікарських речовин практично у всіх формах - і рідин, і твердих тіл. "Його база даних складається з 15 тис. речовин, куди увійшли практично всі відомі речовини." - Повідомив Ігор Кукушкін, член-кореспондент РАН, головний науковий співробітник Інституту фізики твердого тіла РАН.
Росздравнадзор відразу помітив винахід і придбав його. Інновація призначалася для потреб ювелірної промисловості. З його допомогою ювеліри визначають справжність дорогоцінних каменів, не розпилюючи їх на частини.
Але згадавши про гостру проблему справжності лікарських засобів в Росії вчені подумали про фармацевтику. Для використання приладу в новому амплуа, вчені розробили нове програмне забезпечення, вдосконалили і адаптували.
Після чого, спеціалісту досить вставити в приймач приладу пробірку зі зразком досліджуваного препарату - таблеткою або мікстурою, - і на екрані комп'ютера тут же з'являється хімічна формула ліки.
«Наш апарат відразу ж придбав Росздравнадзор. Його фахівці планують створити пересувні лабораторії з контролю за фармацевтичними препаратами та встановити їх в аптеках »- повідомляє Максим Ханнанов, один з розробників спектрометра, кандидат фізико-математичних наук.
За словами Ігоря Кукушкіна, спеціально для залучення спонсорів та продажу готових приладів три роки тому була створена компанія EnSpectr («Інспектр»). Її дочірня структура - компанія «РамМікс» - восени 2011 року отримала статус резидента «Сколково», а в квітні 2012 року їй було надано грант фонду «Сколково» на дослідження і розробку портативного раманівського приладу і раманівського аналізатора на основі мікроскопа.
Після зменшення за габаритами до розмірів мобільного телефону інновація (зараз вона виглядає як досить товста книга) цілком може знайти широке застосування у пересічних споживачів, які зможуть перевіряти справжність ліків в домашніх умовах і в Україні.